Ochrana oznamovatelů

Vnitřní oznamovací systém realizovaný ze strany

Martina Pawłowská, IČO: 73015261, se sídlem Májová 282/12, 735 42 Těrlicko, Horní Těrlicko, zapsána v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Havířov

(dále jen Martina Pawłowská)


 

Vnitřní oznamovací systém Martiny Pawłowské (dále jen „VOS“) je zřízen za účelem oznamování možných protiprávních jednání dle zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů (dále jen „Zákon“) a zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (dále jen „AML zákon“).


 

Jaké povinnosti má oznamovatel?

Oznamující osoba by vzhledem k okolnostem a informacím, které má k dispozici v době oznámení, měla mít pádný důvod se domnívat, že jí oznamované či zveřejňované skutečnosti jsou autentické a pravdivé. Nelze tedy oznamovat skutečnosti vědomě nepravdivé. Takovéto jednání může být sankcionováno.

Při získávání dokladů dokládajících oznamované skutečnosti by se oznamovatel neměl dopustit jednání, které by mohlo mít charakter trestného činu.

Oznamovatel by měl jednat ve veřejném zájmu a v dobré víře, že jím podávané oznámení se opírá o věrohodná fakta a skutečnosti.

Oznamovatel by měl být schopen identifikovat, jaké oblasti se protiprávní jednání týká a promyslet jaké ověřitelné informace o ohlašovaném protiprávním jednání může poskytnout. Rozsah a kvalita předkládaných informací mohou pozitivně ovlivnit způsob prošetření oznámení.


 

Jaké jednání lze oznamovat?

Oznamovat lze možné protiprávní jednání, k němuž došlo nebo má dojít u osoby, pro niž oznamovatel, byť zprostředkovaně, vykonával nebo vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, nebo u osoby, se kterou oznamovatel byl nebo je v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti a které:

  1. má znaky trestného činu,

  2. má znaky přestupku, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100.000,- Kč,

  3. porušuje Zákon, nebo

  4. porušuje jiný právní předpis nebo předpis Evropské unie v oblasti:

    1. finančních služeb, povinného auditu a jiných ověřovacích služeb, finančních produktů a finančních trhů,

    2. daně z příjmů právnických osob,

    3. předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu,

    4. ochrany spotřebitele,

    5. souladu s požadavky na výrobky včetně jejich bezpečnosti,

    6. bezpečnosti dopravy, přepravy a provozu na pozemních komunikacích,

    7. ochrany životního prostředí,

    8. bezpečnosti potravin a krmiv a ochrany zvířat a jejich zdraví,

    9. radiační ochrany a jaderné bezpečnosti,

    10. hospodářské soutěže, veřejných dražeb a zadávání veřejných zakázek,

    11. ochrany vnitřního pořádku a bezpečnosti, života a zdraví,

    12. ochrany osobních údajů, soukromí a bezpečnosti sítí elektronických komunikací a informačních systémů,

    13. ochrany finančních zájmů Evropské unie, nebo

    14. fungování vnitřního trhu včetně ochrany hospodářské soutěže a státní podpory podle práva Evropské unie.

Prací nebo jinou obdobnou činností, se ve smyslu Zákona rozumí:

  1. závislá práce vykonávaná v základním pracovněprávním vztahu,

  2. služba,

  3. samostatná výdělečná činnost,

  4. výkon práv spojených s účastí v právnické osobě,

  5. výkon funkce člena orgánu právnické osoby,

  6. plnění úkolu v rámci činnosti právnické osoby, v jejím zájmu, jejím jménem nebo na její účet,

  7. správa svěřeneckého fondu,

  8. dobrovolnická činnost,

  9. odborná praxe nebo stáž,

  10. výkon práv a povinností vyplývajících ze smlouvy, jejímž předmětem je poskytování dodávek, služeb, stavebních prací nebo jiného obdobného plnění

Prací nebo jinou obdobnou činností se pro účely Zákona rozumí i ucházení se o práci nebo jinou obdobnou činnost.


 

Vůči komu a jakým způsobem lze oznámení učinit?

Osobou pověřenou přijímáním a vyřizováním podání je Martina Pawłowská (dále také „příslušná osoba“). Tato osoba při výkonu své činnosti postupuje nestranně a je vázána mlčenlivostí.

Kontaktní údaje pro podání oznámení:

  1. E-mailem na adresu: [email protected]

  2. Podáním datovou schránkou: jixb3vs

  3. Písemně na adresu: Májová 282/12, 735 42 Těrlicko, Horní Těrlicko. V případě podání dle tohoto bodu podejte oznámení v zalepené obálce s označením ,,Neotvírat, důvěrné“.

  4. Na osobní schůzce s příslušnou osobu. Osobní schůzku si můžete sjednat prostřednictvím kontaktních údajů příslušné osoby.

Pokud pro podání oznámení oznamovatel nechce využít VOS:

  1. Oznámení dle Zákona lze učinit také prostřednictvím externího komunikačního systému Ministerstva spravedlnosti: https://oznamovatel.justice.cz/chci-podat-oznameni/

  2. Oznámení dle AML zákona lze však učinit POUZE prostřednictvím oznamovacího systému pro Finančního analytického úřadu: https://formulare.fau.gov.cz


 

Jaký je postup při či po doručení oznámení?

  1. Prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému lze oznámení podat ústně nebo písemně. Požádá-li o to oznamovatel, je příslušná osoba povinna oznámení přijmout osobně v přiměřené lhůtě, nejdéle však do 14 dnů ode dne, kdy o to oznamovatel požádal.

  2. O přijetí oznámení podle odstavce 1. je příslušná osoba povinna do 7 dnů ode dne jeho přijetí písemně vyrozumět oznamovatele, ledaže

    1. oznamovatel výslovně požádal příslušnou osobu, aby ho o přijetí oznámení nevyrozumívala, nebo

    2. je zřejmé, že vyrozuměním o přijetí oznámení by došlo k prozrazení totožnosti oznamovatele jiné osobě.

  3. Příslušná osoba je povinna posoudit důvodnost oznámení a písemně vyrozumět oznamovatele o výsledcích posouzení do 30 dnů ode dne přijetí oznámení. V případech skutkově nebo právně složitých lze tuto lhůtu prodloužit až o 30 dnů, nejvýše však dvakrát. O prodloužení lhůty a důvodech pro její prodloužení je příslušná osoba povinna oznamovatele písemně vyrozumět před jejím uplynutím. Odstavec 2 se použije obdobně.

  4. Zjistí-li příslušná osoba při posuzování důvodnosti oznámení, že nejde o oznámení podle tohoto zákona, bez zbytečného odkladu o tom písemně vyrozumí oznamovatele.

  5. Je-li oznámení vyhodnoceno jako důvodné, příslušná osoba povinnému subjektu navrhne opatření k předejití nebo nápravě protiprávního stavu. Je-li oznámení podáno u příslušné osoby povinného subjektu, pro který oznamovatel nevykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, navrhuje příslušná osoba nápravná opatření osobě, pro kterou oznamovatel vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, nevylučuje-li to povaha věci. Nepřijme-li povinný subjekt opatření navržené příslušnou osobou, přijme k předejití nebo nápravě protiprávního stavu jiné vhodné opatření; to neplatí, jde-li o opatření navržené jiné osobě než povinnému subjektu, který tuto příslušnou osobu určil. O přijatém opatření povinný subjekt neprodleně vyrozumí příslušnou osobu, která o něm bez zbytečného odkladu písemně vyrozumí oznamovatele. Odstavec 2. se použije obdobně. V případě, že povinný subjekt je současně příslušnou osobou, pak namísto výše uvedeného textu v tomto odstavci platí následující: Je-li oznámení vyhodnoceno jako důvodné, příslušná osoba zavede opatření k předejití nebo nápravě protiprávního stavu, případně přijme jiné vhodné opatření. O přijatém opatření povinný subjekt bez zbytečného odkladu písemně vyrozumí oznamovatele. Odstavec 2. se použije obdobně.

  6. Není-li oznámení vyhodnoceno jako důvodné, příslušná osoba bez zbytečného odkladu písemně vyrozumí oznamovatele o tom, že na základě skutečností uvedených v oznámení a z okolností, které jí jsou známy, neshledala podezření ze spáchání protiprávního jednání, nebo shledala, že oznámení se zakládá na nepravdivých informacích, a poučí oznamovatele o právu podat oznámení u orgánu veřejné moci.

  7. O ústním oznámení se pořídí jeho zvuková nahrávka nebo záznam, který věrně zachycuje podstatu ústního oznámení. Zvukovou nahrávku ústního oznámení lze pořídit pouze se souhlasem oznamovatele. Příslušná osoba nebo pověřený zaměstnanec umožní oznamovateli, aby se k záznamu nebo přepisu zvukové nahrávky, byl-li pořízen, vyjádřil; vyjádření oznamovatele se k záznamu nebo přepisu přiloží.

 

Zákaz poskytnutí údajů a evidence a uchovávání oznámení

  1. Příslušná osoba neposkytne informace, které by mohly zmařit nebo ohrozit účel podávání oznámení. Tuto povinnost má i třetí osoba, která získá přístup k oznámením nebo do evidence údajů o přijatých oznámeních v rozporu s § 21 odst. 3 zákona o ochraně oznamovatelů.

  2. Informace o totožnosti oznamovatele je možné poskytnout jen s jejich písemným souhlasem, ledaže je příslušná osoba povinna tyto informace poskytnout příslušným orgánům veřejné moci podle jiných právních předpisů. Poskytují-li příslušná osoba informaci o totožnosti oznamovatele orgánu veřejné moci je povinna o tom předem oznamovatele vyrozumět společně s důvody, pro které jsou povinni informaci o totožnosti poskytnout, a umožnit oznamovateli, aby se k poskytnutí informace vyjádřil.

  3. Příslušná osoba je povinna v elektronické podobě vést evidenci údajů o přijatých oznámeních, a to v rozsahu:

    1. datum přijetí oznámení,

    2. jméno, příjmení, datum narození a kontaktní adresa oznamovatele, nebo jiné údaje, z nichž je možné dovodit totožnost oznamovatele, jsou-li jim tyto údaje známy,

    3. shrnutí obsahu oznámení a identifikace osoby, proti které oznámení směřovalo, je-li jim její totožnost známa,

    4. datum ukončení posouzení důvodnosti oznámení příslušnou osobou a jejich výsledek.

  4. Příslušná osoba je povinna uchovávat oznámení podané prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému a dokumenty související s oznámením po dobu 5 let ode dne přijetí oznámení.

  5. Do evidence podle odstavce 1. k dokumentům souvisejícím s oznámením a k oznámením uchovávaným podle odstavce 2. má přístup v případě oznámení podaných prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému pouze příslušná osoba.


 

Ochrana oznamovatele

Přijímání a vyřizování podnětů v rámci tohoto systému je technicky i organizačně nastaveno takovým způsobem, aby nemohlo dojít k odhalení identity oznamovatele. S jeho totožností a s obsahem oznámení má právo seznámit se pouze osoba příslušná k přijímání a vyřizování podnětů, která je vázána mlčenlivostí a je povinna zachovávat důvěrnost obsahu podání v průběhu prošetření podnětu i po skončení svého pracovního poměru.

Oznamovatelé mají nárok na ochranu podle Zákona, pokud měli oprávněné důvody se domnívat, že oznámené informace o porušení byly v době oznámení pravdivé (tzn. oznamovatel nesmí učinit oznámení vědomě nepravdivé). Za hlavní ochranné opatření lze považovat zákaz uplatnění odvetného opatření vůči oznamovateli a dalším fyzickým i právnickým osobám (např. kolegům, pomocníkům oznamovatele, osobám oznamovateli blízkým, právnickým osobám, jejichž společníkem je oznamovatel atd.).

Odvetným opatřením může být zejména:

  1. rozvázání pracovního poměru nebo neprodloužení pracovního poměru na dobu určitou,

  2. zproštění výkonu služby, zařazení mimo výkon služby nebo skončení služebního poměru,

  3. zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti,

  4. odvolání z místa vedoucího zaměstnance nebo ze služebního místa představeného,

  5. uložení kárného opatření nebo kázeňského trestu,

  6. snížení mzdy, platu nebo odměny nebo nepřiznání osobního příplatku,

  7. přeložení nebo převedení na jinou práci nebo na jiné služební místo,

  8. služební hodnocení nebo pracovní posudek,

  9. neumožnění odborného rozvoje, j) změna pracovní nebo služební doby,

  10. vyžadování lékařského posudku nebo pracovnělékařské prohlídky,

  11. výpověď nebo odstoupení od smlouvy, nebo

  12. zásah do práva na ochranu osobnosti.


 

Tento VOS je uveřejněn na stránkách www.martinapawlowska.cz


 

V Těrlicku dne 1.8.2023


 

Kontaktní formulář